Club fair 2015

Back to Article
Back to Article

Club fair 2015

Cameron Cook

Thinking about joining a club? Overwhelmed with possibilities? The club fair took place on Thursday, Sept. 3. Attendance was high, and maybe it was just too crowded to check out every club stationed in the cafeteria. This interactive guide includes information about all the clubs, including when and where they meet and their overall aim.

 

Political and Business Clubs

 

STEM Clubs

Cultural Clubs

Community Good Clubs

Special Interest Clubs

Religious Clubs

Writing and Arts Clubs

Photos by Louis Ho

 

Clubs in alphabetical order:

Club Sponsor Meeting Time Place
1140 Interact Jenny Eustice Wednesdays @ 7:30 Room 132
Academic Decathlon Stacey Noble NT Room 226
Amnesty International Brady Shutt Mondays @ 3:30 Room 221
Anime Club Jeff Conner NT Room 6
Art Club Christian Aanestad Wednesdays @ 3:45 Room 158
Asian Food and Culture Club Jacque Green, Carolyn Walling Thursdays @ 2:30 Room 153
Behind the Mask Amy Kanellis Tuesdays @ 3:30 Room 137
Best Buddies Steve Merkle, Stephanie Higgins Events TBA Room 18
Board Game Club Darci Whitthoft Thursdays @ 2:30 Room 126
Bollywood Club Kerri Barnhouse Mondays @ 3:30 Room 122
Book Group- A Novel Idea Beth Belding, Jill Hofmockel NT Library
Bridging Borders Jen Secrist, Anne Schularick, Tiffany Roiseland Events TBA Room 14
BPA Diane Fickel 2nd and 4th Friday of each month Room 123
Chess Club Marianne McGrane Mondays @ 3:30 Room 31
COLORS Kerri Barnhouse Wednesdays @ 3:30 Room 122
Computer Science Club Steve Ehren Thursdays @ 2:30 Room 131
Debate Megan Johnson, Travis Henderson Novice: Mondays @ 3:30, Varsity: Tuesdays @ 3:30 Room 232, 239
Doctor Who Sci-Fi Club Rob Medd Thursdays @ 2:30 Band Room
Drama Katy Nahra, Ann Rocarek See Theater West Call Board outside room 104 Room 102
EATS Kerri Barnhouse Fridays @ 3:30 Room 122
F-Cubed James Kirpes Fridays @ 3:25 Room 206
Fellowship of Christian Atheltes Andre Echols Thursdays @ 7:30 Room 235
For Tomorrow Travis Henderson First Thursday of each month Room 239
French Club Theresa Juhl Tuesdays @ 3:30 Room 211
Globe Trotters Amy Seidel Thursdays @ 2:30 Room 135
The Grapevine Tom Lindsey Thursdays @ 2:30 Room 107
Hacky Sack Pack Kody Pudil Wednesdays @ 3:15 Room 31
Jazz Club Rob and Rich Medd Thursdays @ 2:30 Band room
IC West Political Forum Gross, Mitch NT NP
IC West Quiz Bowl Dominic Iannone NT NP
Independent Film Club Jeff Finn Thursdays @ 2:30 Room 112
Intramurals Brady Shutt Events as announced NP
JETS Dominic Audia Mondays and Wedesdays after school starting January Room 159
Junior State of America Dominic Iannone Mondays @ 3:30 Room 224
Knowledge Masters (3-2-1) Dominic Audia Fridays @ 7:15 Room 159
Minecraft Club Steve Ehren Tuesdays @ 3:15 Room 131
Model UN Holly Robinson April 15-16 Room 223
Mu Alpha Theta James Kirpes, Julie Many, Karen Meyer, Kay Nigg, Greg Witt Tuesdays @ 3:25 Room 206
National Honor Society Joye Walker 2/29/2016 Auditorium
Physics Team Matt Harding NT NP
Pokemon Club Kody Pudil, Marianne McGranne Mondays @ 3:30 Room 31
Quill and Scroll Sara Whittaker, Ginny Ordman Induction of newspaper and yearbook staff in May 2016 NP
FRC Robotics Jacob Shares, Dave Raaf Tuesdays 6-8:00 PM, Saturdays 12-5:00 PM ICCSD Physical Plant
FTC Robotics Dominic Iannone Mondays and Thursdays 6:30-8:30 PM Stem Lab @ Sycamore Mall
SADD Ann Rocarek Thursdays @ 7:40 Room 117
Science Olympiad Sakinah Ellickson, Marianne McGrane Wednesdays @ 3:30 Rooms 1 and 27
Shakespeare Club Kerri Barnhouse Thursdays @ 2:30 Room 122
SPAM Andre Echols Wednesdays @ 7:30 Room 235
Speech Megan Johnson Varries (check board by room 232) Room 232
SPIT Katy Nahra, Ann Rocarek See Theater West Call Board outside room 104 Room 102
SSIKED Maria Martin Thursdays @ 2:30 Room 132
Starving Hunger Darci Whitthoft Wednesdays @ 3:15 Room 126
Student Senate Stacey Streif, Brady Shutt Tuesdays @ 7:30 Room 221
Truth Squad Maureen Head Mondays @ 3:30 Room 27
Weightlifting Club WHS Coaching Staff Mondays, Wednesdays and Fridays @ 3:15
West High Democrats Mtich Gross Mondays @ 3:15 Room 230
WHS Dance Marathon Jen Secrist NT NP
Young Life Paul Breitbach Fridays @ 7:30 Guidance Office
Young Republicans Jeff Kelley Wednesdays @ 3:30 Room 228
Zombie Research Authority Gary Neuzil Wednesdays @ 3:30 Room 225

Print Friendly, PDF & Email

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story